Jak najtaniej kupować książki na prezent? Czy nowe mogą być tańsze niż używane?

Książki to doskonały prezent na prawie każdą okazję. Nadają się na imieniny, urodziny, pod choinkę czy nawet jako dodatek zamiast kwiatów na ślub. Bardzo chętnie je kupujemy i dajemy. Sama uwielbiam dostawać książki i często też kupuję je w prezencie. Jak jednak kupować je tanio? Mam na to kilko sposobów, w dodatku pokażę Ci, że często okazuje się, że nowa książka może być tańsza niż używana. Jesteś ciekawy? Zapraszam.

 

Gdy nie wiemy jakiej książki szukamy

Zawsze mam przy sobie kartkę z zestawieniem zbliżających się uroczystości i pomysłów na prezenty. Mam tam wypisane wszystkie najbliższe osoby wraz ze słowami – kluczami. Wiecie, rozmawiam z kimś i gdy opowiada o czymś nowym, później to zapisuję. Pamięć mam słabą, a taka na bieżąco aktualizowana lista bardzo mi pomaga. Wygląda to mniej więcej w ten sposób – rozmawiam z teściową, która chwali się, że kupiła wyciskarkę do owoców i codziennie pije świeże soki. Zapisuję więc w notesie teściowa – soki. I widząc w okazyjnej cenie książkę z przepisami na pomysłowe koktajle owocowe od razu ją kupuję! Wiem, że będzie doskonałym prezentem na zbliżające się imieniny.

 

Gdzie szukam książek, gdy nie znam konkretnego tytułu a jedynie kategorie, które mnie interesują i szukam wyjątkowej okazji?

 

  • Kiermasze książek
kiermasz ksiazek
Wiecie o czym mówię, prawda? Spotkać je można głównie nad morzem i w miejscowościach turystycznych. Przyciągają reklamą -70%. Książki można kupić tam faktycznie tanio, ale trzeba szukać. Większość to niestety mało popularne tytuły sprzed lat, a te fajniejsze książki miewają kosmiczne ceny. Tak więc trzeba szperać, szperać i jeszcze raz szperać, bo można wyszukać perełki za grosze.
  • Markety
Carrefour, Auchan, Tesco – często mają przeceny książek. Wystawione są wtedy w takich wielkich koszach i można znaleźć świetne tytuły za 6 czy 9 złotych – trzeba jednak tak jak wyżej szperać.
  • Dyskonty
Czasem w ciekawych cenach można kupić książki w dyskontach. Kiedyś upolowałam w Lidlu „Bogaty ojciec, biedny ojciec” za grosze. Na ogromną pochwałę zasługuje Biedronka, gdzie książki są w stałej ofercie i  w dobrej cenie. To też pomysł na szybki prezent – gdy totalnie nie wiesz, co podarować i kompletnie nie masz czasu – wystarczy skoczyć do pobliskiej Biedronki i wyszperać ciekawy tytuł.
  • Empik
Generalnie jest drogi, wyjątkiem są promocje 2 książki w cenie jednej. Warto wtedy pomyśleć o nadchodzących uroczystościach i można kupić coś fajnego. Na przykład wiemy, że czekają nas dwa wesela – kupujemy dwa albumy zamiast kwiatów.
  • Księgarnie sieciowe
Takie jak na przykład Matras – trzeba polować na okazje w koszach z przecenami lub zamówić w promocji przez Internet
  • Księgarnie internetowe
Warto przejrzeć najpopularniejsze księgarnie internetowe w poszukiwaniu promocji: merlin.pl, czytam.pl a także dyskonty z tanimi książkami: aros.pl, taniaksiazka.pl.

 

Gdy wiemy jakiego tytułu poszukujemy?

A teraz historia pewnej książki, czyli o tym, że nowe egzemplarze mogą być tańsze niż używane.
Poszukiwałam książki „Moje dziecko nie chce jeść” – zresztą polecanej wielokrotnie na różnych forach dla mam. Cena detaliczna to 34,90zł – tyle dokładnie kosztuje w księgarniach stacjonarnych gdy nie ma promocji.

 

OLX

Najpierw sprawdziłam ile kosztują używane egzemplarze na OLX. Znalazłam kilka, a ich ceny zaczynają się od 20zł (tak, to najniższa cena, jaką znalazłam). W tym jedna miała pogiętą okładkę a pozostałe nosiły ślady użytkowania. Te w idealnym stanie kosztowały 25zł. Do ceny należy doliczyć oczywiście koszt wysyłki, chyba, że sprzedającym okaże się nasz sąsiad 🙂

olx

 

Allegro

Następnie szybko przeszukałam Allegro. Tak sądziłam, że tutaj znajdę w dobrej cenie nowe egzemplarze – ceny zaczynają się od 21,29zł. Dobra rada – jeśli szukasz książek na Allegro ustaw sortowanie od najniższej ceny a także uważnie sprawdzaj koszty wysyłki – może okazać się, że te najtańsze mają ukryte koszty właśnie w wysyłce.

allegro

 

Ceneo

I na koniec sposób, który jeszcze nigdy mnie nie zwiódł. Wchodzimy na dział książki na ceneo.pl, wyszukujemy interesujący nas tytuł i prawie na pewno znajdziemy najniższą cenę.
Nie zrażajcie się jednak wyższą ceną, która pokazuje się na samej górze – to promowane oferty.
ceneo
Wystarczy poszukać niżej i już mamy dużo ciekawsze oferty.
ceneo2
I jeszcze jedna uwaga. Często jest tak, że cena w księgarni jest różna, jeśli wyszukamy ją bezpośrednio na stronie sklepu oraz jeśli przejdziemy przez ceneo. Dlatego jeśli kupuję kilka książek w jednej księgarni, to każdy tytuł wyszukuję najpierw przez ceneo. W ten sposób mogę zaoszczędzić kilka złotych. Zresztą zobaczcie sami:
ksiegarnia
ksiegarnia2
U góry książka wyszukana bezpośrednio na stronie księgarni, na dole ta sama książka, ta sama księgarnia, tylko tytuł wyszukany przez ceneo.

 

Ważne też są koszty dostawy – warto wybierać księgarnie, które mają opcję dostawy do Ruchu, wówczas ich koszt to ok 3,99zł.

 

A Ty – jakie masz sposoby, żeby tanio kupować książki? Gdzie jeszcze szukasz książek idealnych na prezent? Podziel się swoimi spostrzeżeniami. A jeśli artykuł jest dla Ciebie pomocny, to proszę kliknij lubię to na facebooku.