Wikingowie od wieków fascynują ludzi na całym świecie. Ich barwna kultura, wojowniczy styl życia i legendarne wyprawy łupieżcze wciąż budzą zainteresowanie historyków i miłośników historii. Dziś, mimo upływu setek lat, nadal chętnie czerpiemy z dziedzictwa wikingów, inspirując się ich strojami, bronią czy statkami. Nic więc dziwnego, że oryginalne prezenty nawiązujące do świata wikingów to świetny pomysł na podarunek dla pasjonata historii Skandynawów.
Ubiór i akcesoria na wzór wikingów
Koszule, tuniki i peleryny w stylu wikingów
Charakterystyczne stroje wikingów to obowiązkowa pozycja w garderobie każdego fana kultury skandynawskiej. Długie, sięgające kolan tuniki z długimi rękawami, bogato zdobione haftem i aplikacjami to podstawa męskiego ubioru z epoki wikingów. Do tego warto dodać wzorzystą lub jednobarwną pelerynę przypinaną zapinką lub fibulą. Stroje kobiece to przede wszystkim długie suknie z wkładanymi tunikami i fartuchami. Wszystkie uszyte z naturalnych tkanin - lnu, wełny czy skóry.
Pasy, sakiewki i inne dodatki nawiązujące do wikingów
Niezbędnym uzupełnieniem stroju w stylu wikingów będą pasy ze skóry lub wełny, ozdobione metalowymi okuciami i sprzączkami. Mężczyźni nosili przy pasie sakiewki i woreczki na drobne przedmioty. Kobiety zakładały ozdobne agrafki do spinania płaszczy oraz naszyjniki i bransoletki z bursztynu, srebra lub brązu z motywami nordyckiej mitologii.
Ozdoby i biżuteria wzorowana na skandynawskich wzorach
Wiele elementów biżuterii wikingów miało magiczne znaczenie i służyło ochronie oraz powodzeniu. To między innymi naszyjniki z symbolami młotów Thora, wisiorki w kształcie walczących wojowników czy pierścienie z rytami runicznymi. Wspaniałym prezentem będzie więc biżuteria nawiązująca do tych wzorów - wykonana ze srebra, złota lub nawet tworzywa, jeśli ma być tańsza.
Repliki broni i zbroi wikingów
Topory, miecze i tarcze w stylu wikingów
Nieodłącznym elementem ekwipunku wikinga były broń i zbroja. Wśród broni królowały przede wszystkim miecze - proste, jednosieczne lub charakterystycznie falowane. Towarzyszyły im topory i sztylety. Doskonałym prezentem będzie zatem ozdobna replika miecza lub topora wikinga, wykonana ze stali i zawieszona na skórzanym pasku.
Hełmy i kolczugi na wzór skandynawskich wojowników
Zbroję wikinga tworzył przede wszystkim kolczug - metalowa koszula ze spiralnie ułożonych pierścieni. Do tego dochodził twardy hełm stożkowy z zasłoną na twarz i nos. Hełm i kolczugę można znaleźć w sklepach z militariami historycznymi lub wykonać samodzielnie, jeśli mamy odpowiednie umiejętności.
Wyposażenie obozowiska w stylu wikingów - namioty, siodła itp.
Oprócz uzbrojenia warto pomyśleć o akcesoriach obozowych nawiązujących do życia wikingów. To między innymi namioty wzorowane na jurtach, siodła, derki, bukłaki na wodę czy naczynia. Takie gadżety pozwolą stworzyć autentyczny obóz w stylu wikingów podczas wypraw i festynów historycznych.
Książki i gry planszowe o wikingach
Powieści historyczne osadzone w realiach wikingów
Literatura piękna to kolejny sposób na zagłębienie się w świat wikingów. Na rynku dostępne są liczne powieści osadzone w realiach wypraw łupieżczych wikingów. Barwnie przedstawiają one ich obyczaje, wierzenia, a także konflikty i wojny z ludami Europy. Lektura takiej książki wciągnie odbiorcę w fascynującą podróż do świata wikingów.
Podręczniki i książki popularnonaukowe o kulturze wikingów
Oprócz beletrystyki warto sięgnąć po literaturę faktu poświęconą epoce wikingów. Liczne albumy i podręczniki opisują ich życie codzienne, sztukę, obyczaje, wierzenia, a także historie konkretnych wodzów i ich wypraw. To doskonałe źródło wiedzy dla pasjonatów.
Gry planszowe i karciane o wikingach i ich świecie
Świetnym uzupełnieniem wiedzy będą gry planszowe osadzone w realiach wikingów. Wcielając się w dowódcę wyprawy, można poczuć ducha rywalizacji i przygody. Planszówki pozwolą też lepiej zrozumieć zasady żeglugi, walki i handlu w epoce wikingów.
Zestawy modelarskie statków wikingów

Gotowe modele łodzi wikingów do samodzielnego złożenia
Symboliczne znaczenie dla wikingów miały ich statki - szybkie i zwrotne łodzie wiosłowe. Dla pasjonata świetnym prezentem będzie gotowy zestaw modelarski takiej łodzi do samodzielnego złożenia. Można dobrać statek w różnych rozmiarach - od kilkudziesięciu centymetrów do ponad metra.
Zestawy modelarskie drakkarów i longshipów z epoki wikingów
Jeszcze ciekawsze będą modele dużych statków wikingów - długich na kilkanaście metrów drakkarów lub longshipów. Ich budowa zajmuje wiele godzin, ale efektowne modele będą ozdobą każdej kolekcji. Można je wystawić w gablotach lub zawiesić pod sufitem jako dekorację.
Akcesoria do budowy modeli statków wikingów - żagle, maszty itp.
Przy tworzeniu modeli przydadzą się specjalne akcesoria modelarskie, takie jak żagle, liny, maszty i drewniane elementy poszycia. Pozwalają one odwzorować wszystkie detale statku i nadać mu jak największą autentyczność. To niezbędne dodatki dla pasjonata modelarstwa okrętowego.
Bilety i gadżety związane z atrakcjami wikingów
Bilety do skansenów i wiosek wikingów
Aby w pełni poczuć klimat epoki warto wybrać się do skansenów archeologicznych, wiosek tematycznych lub festynów poświęconych wikingom. Bilety lub karnety na tego typu atrakcje to strzał w dziesiątkę dla miłośnika historii.
Pamiątki z muzeów poświęconych epoce wikingów
Muzea archeologiczne gromadzą unikatowe zbiory związane z kulturą wikingów. Warto więc przywieźć z nich pamiątkę - replikę biżuterii, fragmentów broni czy narzędzi codziennego użytku. To doskonała pamiątka z wycieczki śladami wikingów.
Kalendarze, kubki i koszulki z motywami wikingów
Mniej oczywistym pomysłem są gadżety z wizerunkami postaci, statków i symboli wikingów. Kalendarze, kubki, koszulki czy notesy z takimi motywami ucieszą każdego entuzjastę i pozwolą mu manifestować swoją pasję.
Jedzenie inspirowane kuchnią wikingów
Przyprawy i zioła używane przez wikingów
Kuchnia wikingów opierała się głównie na mięsie, rybach i warzywach, przyprawianych aromatycznymi ziołami. Warto więc podarować zestaw przypraw korzennych lub mieszanki ziół, które pozwolą przenieść się w smaki dawnych czasów.
Książki kucharskie z przepisami w stylu wikingów
Obok przypraw praktycznym prezentem będzie książka kucharska zawierająca przepisy inspirowane jedzeniem wikingów. Znajdziemy w niej na pewno dania z mięsa, ryb i warzyw, przyrządzane na rożnie lub w garnku nad ogniskiem.
Zestawy do warzenia piwa i miodu pitnego na wzór wikingów
Nieodłącznym elementem diety wikingów był napój alkoholowy - miód pitny lub piwo. Zestaw do jego przygotowania, z odpowiednimi składnikami i przyborami, pozwoli więc stworzyć trunki rodem z epoki wikingów i poczuć ich smak.
Jak widać, oryginalnych pomysłów na prezent dla fana wikingów jest mnóstwo. Wystarczy tylko poznać zainteresowania obdarowywanej osoby i wybrać coś, co pozwoli jej zanurzyć się w fascynującym świecie pradawnych wojowników z Północy.
Podsumowanie
Wikingowie to niezwykle barwna i inspirująca kultura, która przyciąga entuzjastów historii do dziś. Prezenty nawiązujące do świata wikingów pozwalają zanurzyć się w ich fascynującym świecie i poczuć klimat minionych epok. Począwszy od ubrań, przez broń i biżuterię, aż po książki, gry i jedzenie - jest wiele możliwości obdarowania fana wikingów wyjątkowym podarunkiem. Kluczem do sukcesu jest poznanie konkretnych zainteresowań obdarowywanej osoby i wybranie prezentu, który idealnie do nich pasuje.
Najczęstsze pytania
Gdzie kupić ubrania i akcesoria w stylu wikingów?
Stroje i dodatki w stylu wikingów można znaleźć w sklepach internetowych lub stacjonarnych specjalizujących się w rekonstrukcjach historycznych. Część ubrań i ozdób dostępna jest także na kiermaszach i festynach poświęconych epoce wikingów.
Jak zdobyć oryginalną broń wikingów?
Ze względu na przepisy prawne, oryginalna średniowieczna broń biała nie jest dostępna dla zwykłych pasjonatów. W sklepach militariów można jednak znaleźć jej repliki - głównie miecze, topory i noże.
Gdzie można zobaczyć zabytki z epoki wikingów?
Artefakty z czasów wikingów eksponowane są przede wszystkim w muzeach archeologicznych i etnograficznych w Skandynawii, północnych Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce elementy kultury wikingów można zobaczyć m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Jakie książki o wikingach warto przeczytać?
Godnymi polecenia książkami o wikingach są m.in. powieści historyczne Gilesa Kristiana czy Bernarda Cornwella oraz popularnonaukowe prace Neila Price'a, Andrzeja Kokowskiego i Leszka P. Słupeckiego.
Gdzie odbywają się festyny wikingów w Polsce?
Największe festyny wikingów w Polsce to "Jarmark Wikingów" w Wolinie oraz "Festiwal Słowian i Wikingów" w Biskupinie. Mniejsze imprezy odbywają się także w wielu skansenach i muzeach archeologicznych.