Prezent na pierwszy ząbek – jak to jest z tym zwyczajem?

Słyszeliście o zwyczaju dawania prezentów z okazji wyrżnięcia się pierwszego ząbka? Ja do niedawna też nie słyszałam. Gdy jednak pojawił się pierwszy ząbek u mojej córki, powiedziała mi o nim teściowa. I faktycznie – przekopałam Internet w poszukiwaniu informacji i jest kilka wersji tego zwyczaju. Zobaczcie sami.

Prezent na pierwszy ząbek

prezent na pierwszy ząbek

Prezent daje ten, kto pierwszy zauważył ząbek.

Chodzi o to, że osoba, która pierwsza dojrzała ząbek, kupuje drobny podarek dla dziecka. Prezent ma mu wynagrodzić cały ból i dyskomfort związany z ząbkowaniem. Najczęściej w ramach prezentu daje się gryzak (ja dla mojego dziecka dałam taki Lullalove z drewna klonowego, jest świetny!).

f-lullalove-mamari-klonowy-gryzak-z-zawieszka-rybka-llv-p-mama-f

Ten, kto pierwszy znalazł ząbek dostaje … sukienkę!

Tak dokładnie – sukienkę. Bez względu na to, czy pierwszy ząbek wypatrzy mama, babcia czy tata 🙂 Dlatego drogie mamy wypatrujcie pierwszego ząbka, a tatusiom pokażcie ten tekst – a co, każdy pretekst jest dobry, żeby dostać nową kieckę!

Srebrna łyżeczka na pierwszy ząbek

Inny zwyczaj, który znalazłam mówi, że z okazji pierwszego ząbka powinno się podarować srebrną łyżeczką. Trzeba nią delikatnie puknąć w pierwszego ząbka – przyniesie to szczęście. Ponadto taka srebrna łyżeczka jest też przedmiotem bardzo praktycznym – przyda się do sprawdzania, czy „idą” kolejne ząbki. Wystarczy delikatnie postukać w dziąsełka, żeby sprawdzić czy coś się tam jeszcze kryje.

Coś białego i coś złotego

Kolejny zwyczaj mówi, że dla dziecka u którego pojawił się ząbek trzeba kupić coś białego – żeby ząbki były białe i coś złotego – żeby ząbki były zdrowe.

Na pamiątkę

Pierwszy ząbek to świetna okazja, żeby zacząć pisać pamiętnik, jeśli wcześniej tego nie robiłaś. Fajne są takie gotowe albumy, gdzie można wpisywać daty najważniejszych wydarzeń z życia dziecka w tym także wychodzenia kolejnych ząbków.

f-album-dziecka

ALBUM DZIECKA

Pamiętaj o higienie

Pierwszy ząbek to doskonały moment, żeby zakupić pierwszą szczoteczkę do zębów. Idealnie do tego nadają się takie silikonowe, nakładane na palec.

f-jack-n-jill-szczoteczka-silikonowa-na-palec-do-czyszczenia-zabkow-2-sztuki

JACK N’JILL SZCZOTECZKA SILIKONOWA NA PALEC

A Ty, słyszałaś o którymś ze zwyczajów dawania prezentów z okazji pierwszego zęba? Pochwal się co dostałaś.