Ranking najlepszych gier planszowych 2024

Te gry planszowe to świetny pomysł na prezent lub własną rozrywkę. W naszym rankingu znajdziesz sprawdzone tytuły, które zapewnią doskonałą zabawę. Którą grę wybrać i dlaczego warto w nie zagrać? Jakie mają zalety i wady? Zapraszamy do lektury naszych recenzji i opinii o poszczególnych grach z zestawienia.

1
title

Mattel Karty Uno W2087

22
star

Ocena: 4.8

Karty UNO to świetna propozycja dla wszystkich miłośników gier karcianych. Proste zasady, a jednocześnie duże możliwości taktycznej rozgrywki. Jakość wykonania gwarantuje wieloletnią zabawę. Czy gra jest trudna do opanowania? Jak długo trwa jedna partia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z licznymi opiniami użytkowników na temat gry w naszym rankingu.
2
title

Sabotażysta

38
star

Ocena: 5.0

Sabotażysta to świetna gra towarzyska, która zapewni doskonałą zabawę. Proste zasady i interakcja między graczami gwarantują emocjonującą rozgrywkę. Zastanawiasz się, czy warto kupić tę grę? Chcesz poznać jej zalety i wady? Przeczytaj naszą recenzję!
3
title

Hasbro Gaming Taboo A4626

75
star

Ocena: 4.8

Gra planszowa Tabu od Hasbro to świetna propozycja dla wszystkich lubiących gry towarzyskie. Zapewnia znakomitą zabawę oraz wciągającą rywalizację. Gwarantuje też dużo śmiechu i pozytywnych emocji. Zastanawiasz się, czy warto ją kupić? Czy nadaje się dla Ciebie i Twoich znajomych? Zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją i opiniami na temat gry Tabu od Hasbro.
4
title

Splendor

130
star

Ocena: 4.8

Splendor to świetna gra, która łączy prostą mechanikę z głęboką rozgrywką. Doskonale nadaje się dla całych rodzin, od najmłodszych po dorosłych. Jak długo trwa rozgrywka? Czy występuje w niej element losowości? Jak wiele osób może w nią zagrać jednocześnie? Przeczytaj naszą recenzję, aby poznać odpowiedzi na te pytania i więcej szczegółów na temat gry Splendor!
5
title

Nasza Księgarnia Sen

41
star

Ocena: 4.9

Nasza Księgarnia Snu to świetna gra, która zapewni doskonałą zabawę całej rodzinie. Ma prostą mechanikę i piękną szatę graficzną. Jaka jest fabuła? Jak długo trwa rozgrywka? Dla ilu graczy? Przeczytaj naszą recenzję, aby poznać odpowiedzi na te pytania i szczegółowo przedstawione zalety produktu. Zachęcamy do lektury!
6
title

Kojar Karty Dżentelmenów

45
star

Ocena: 4.7

Kojar Karty Dżentelmenów to świetna gra imprezowa, która gwarantuje dobrą zabawę. Warto sprawdzić, czy pasuje Ci czarny humor. Zastanawiasz się, czy gra jest dla Ciebie? Przeczytaj naszą recenzję!
7
title

Nasza Księgarnia Gra Pozorów

28
star

Ocena: 4.8

Nasza Księgarnia Gra Pozorów to świetna gra imprezowa, która rozwija refleks i koncentrację. Wciągająca rozgrywka i proste zasady sprawią, że będziesz do niej wracał. Ile osób może grać? Jaki jest zalecany wiek? Jak długo trwa rozgrywka? Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji, w której odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące gry Nasza Księgarnia Gra Pozorów. Dowiesz się m.in. jakie są zalety i wady produktu.

Jakie kryteria będziemy uwzględniać w tym rankingu?

W rankingu bierzemy pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które decydują o jakości i atrakcyjności gier planszowych. Oceniamy zarówno cechy funkcjonalne, jak i wartość rozrywkową.

  • Liczba graczy - ile osób może brać udział w rozgrywce
  • Czas gry - jak długo trwa przeciętna partia
  • Złożoność zasad - jak łatwo można nauczyć się gry
  • Wiek graczy - dla jakich grup wiekowych gra jest przeznaczona
  • Walory edukacyjne - czy gra rozwija umiejętności i wiedzę

Mattel Karty Uno W2087 - numer 1 w rankingu gier planszowych

Kultowa gra karciana Uno od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i zajmuje pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. To świetny wybór zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Proste zasady i szybka rozgrywka sprawiają, że można bawić się w nią w zasadzie w każdym miejscu i okolicznościach.

Gra polega na pozbywaniu się kart z ręki, dobierając pasujące kolory i liczby. Karty akcji dodają emocji i dynamiki. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Nic dziwnego, że Mattel Karty Uno W2087 zasłużenie zajęły pierwsze miejsce.

Zalety gry Uno:

  • proste zasady, szybko można się nauczyć
  • zabawa dla minimum 2 osób
  • angażująca rozgrywka
  • wciągająca rywalizacja

Gra nadaje się dla dzieci powyżej 7 lat, ale również starsi lubią w nią grać. Dużą zaletą Uno jest możliwość gry praktycznie w każdym miejscu - nie potrzeba do tego stołu, wystarczy mieć przy sobie talię kart.

Dlaczego Uno jest hitem?

Uno to po prostu świetna zabawa i dobra okazja do wspólnego spędzania czasu. Gra angażuje, bawi, uczy myślenia strategicznego, a przy tym jest prosta i łatwa do nauczenia. Nic dziwnego, że od dekad nie schodzi z list bestsellerów.

Karty w grze Uno występują w kilku kolorach i mają różną wartość punktową. Dobieramy je tak, aby tworzyły ciąg kolorów lub liczb. To wciąga i sprawia frajdę. Karty akcji dodają emocji - można nimi zmienić kolor czy zmusić kogoś do dobrania kilku kart. Walka o zwycięstwo potrafi porwać i dostarczyć wielu wrażeń.

Sabotażysta - godny konkurent dla Uno

Na drugim miejscu znalazła się świetna imprezowa gra Sabotażysta. To propozycja dla tych, którzy lubią towarzystwo i szukają dobrej zabawy. Sabotażysta świetnie sprawdza się na imprezach, spotkaniach ze znajomymi czy w gronie rodziny.

Zasady gry są proste. Zadaniem uczestników jest pokonanie wyzwania drużynowego. Jednak wśród graczy znajduje się sabotażysta, który potajemnie stara się doprowadzić drużynę do porażki. Wyzwania są różnorodne - od zadań manualnych po ćwiczenia pamięciowe czy zgadywanki.

Sabotażysta to świetna okazja do dobrej zabawy w grupie przyjaciół lub rodziny. Emocje gwarantowane!

Największą zaletą tej gry planszowej jest to, że angażuje wszystkich graczy i zmusza do współpracy oraz spostrzegawczości. Trzeba uważnie obserwować innych, aby wykryć sabotażystę. To sprawia mnóstwo frajdy i jest źródłem spontaniczności. Nic dziwnego, że Sabotażysta uplasował się na drugiej pozycji.

Hasbro Gaming Taboo - trzecie miejsce

Na najniższym stopniu podium znalazła się klasyczna gra Taboo od marki Hasbro Gaming. To propozycja dla tych, którzy lubią słowne zagadki, kalambury i zabawę ze znajomymi. Gra polega na odgadywaniu haseł, których nie wolno wymawiać.

Zadaniem osoby podającej hasło jest naprowadzenie pozostałych na właściwy trop, ale bez używania zakazanych słów widniejących na karcie. To naprawdę trudne zadanie, które wymaga kreatywności i refleksu. Zebrani muszą uważnie słuchać i kojarzyć fakty.

Taboo świetnie bawi w gronie przyjaciół. Pobudza wyobraźnię, kreatywność i myślenie skojarzeniowe. To także okazja do śmiechu i dobrej zabawy. Nic więc dziwnego, że znalazła się w czołówce rankingu.

Splendor - strategiczna gra dla całej rodziny

Kolejne miejsce w rankingu najlepszych gier planszowych przypadło grze Splendor. To propozycja dla tych, którzy cenią strategiczną rozgrywkę i lubią pobudzać szare komórki. Gra oparta jest o mechanizmy gromadzenia surowców i budowania swojego "imperium".

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje talię żetonów i kilka kart rozwoju. Celem jest rozbudowa swojego państwa poprzez zbieranie zasobów, rezerw i prestiżu. Te pozwalają na kupowanie coraz cenniejszych kart, które przybliżają do zwycięstwa.

Zaletą gry Splendor jest fakt, że nadaje się ona do rodzinnej rywalizacji. Podoba się zarówno dorosłym, jak i starszym dzieciom. Wciągająca rozgrywka i satysfakcja z budowania własnego imperium sprawiają, że czas mija niezwykle szybko.

Jak grać w Splendor?

Zasady gry Splendor są dość proste i łatwo można je pojąć. Gracze na zmianę wybierają dostępne na stole karty bądź żetony. Żetony reprezentują zasoby, za które można kupować kolejne, coraz droższe karty.

Karty przynoszą bonusy w postaci punktów, złota, diamentów lub nowych, lepszych efektów. Wygrywa ten, kto jako pierwszy dobierze odpowiedni zestaw kart i zdobędzie wymaganą do zwycięstwa liczbę punktów zwycięstwa.

Nasza Księgarnia Sen - klimatyczna gra dla dwojga

Piąte miejsce w rankingu przypadło niezwykle klimatycznej grze Nasza Księgarnia Sen. Jest to propozycja przede wszystkim dla dwojga graczy, którzy cenią intymny nastrój i relaks przy świecach. Gra oparta jest o mechanizm interpretacji sennych wizji i skojarzeń.

Na początku rozgrywki gracze losują po dwie karty, na których widnieją tajemnicze symbole. Zadaniem każdego z nich jest opowiedzenie historii na podstawie własnej interpretacji tych znaków. Gra toczy się na zmianę, aż do wyczerpania talii.

Sen sprawdza się idealnie jako wieczorna gra dla pary. Pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność i zbliża do siebie. Nic więc dziwnego, że znalazła się w rankingu najciekawszych gier planszowych.

Kojar Karty Dżentelmenów - elegancka zabawa dla dorosłych

Przedostatnie miejsce w zestawieniu zajęła nieco kontrowersyjna, ale jakże wciągająca gra Kojar Karty Dżentelmenów. Jest to propozycja dla dorosłych, którzy szukają zabawy w nieco bardziej pikantnych klimatach. Gra opiera się na mechanizmach kojarzenia haseł i odgadywania fantazji erotycznych.

Zadaniem graczy jest dopasowanie kart z połówek zdań tak, aby tworzyły one spójną, kuszącą historię. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów za trafne kojarzenie. Atuty gry to intymny klimat, swobodna zabawa i pobudzenie wyobraźni.

Dżentelmeni to propozycja raczej dla odważnych par, które szukają wspólnej, klimatycznej zabawy. Gra z pewnością rozgrzeje atmosferę i pozwoli poczuć się swobodnie w towarzystwie drugiej osoby. Stąd szóste miejsce w rankingu gier planszowych.

Nasza Księgarnia Gra Pozorów - siódme miejsce

Siódme miejsce w rankingu najlepszych gier planszowych przypadło Grze Pozorów od wydawnictwa Nasza Księgarnia. To interesująca propozycja dla miłośników zagadek logicznych i dedukcji. Gra opiera się na mechanizmie analizowania poszlak i wyciągania wniosków.

Na planszy umieszczone są wskazówki dotyczące zbrodni, którą należy wyjaśnić. Zadaniem graczy jest analiza dowodów, motywów i okoliczności, aby wskazać prawdziwego sprawcę. Wygrywa ten, kto jako pierwszy rozwiąże łamigłówkę.

Pozory to świetna gra dla amatorów zagadek kryminalnych i fanów Sherlocka Holmesa. Wciągająca fabuła, logiczne myślenie i satysfakcja z rozwikłania tajemnicy - oto największe atuty tej pozycji.

Super Farmer - ósme miejsce

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazła się również gra Super Farmer. To propozycja przede wszystkim dla najmłodszych graczy, którzy uwielbiają tematykę zwierząt i farmy. Zabawa opiera się na mechanizmie hodowli zwierzaków i zbierania surowców.

Na planszy umieszczone jest pole uprawne podzielone na sektory. Każdy z graczy otrzymuje stado zwierząt i stoppedniowo je powiększa. Celem jest jak najlepsze zagospodarowanie farmy i zebranie plonów przed nadejściem zimy.

Super Farmer to doskonały sposób na wspólną zabawę z najmłodszymi. Urozmaicona rozgrywka, kolorowe ilustracje i możliwość wcielenia się w rolę hodowcy sprawią wiele frajdy.

Milionerzy - dziewiąte miejsce

Kolejne miejsce w rankingu przypadło niezwykle popularnej grze Milionerzy. To konkurencja sprawdzająca wiedzę ogólną w różnych dziedzinach. Liczy się refleks, spostrzegawczość i szeroki zasób informacji. Pytania mają różny stopień trudności.

Rozgrywka przebiega podobnie jak w telewizyjnym show. Zawodnicy na zmianę odpowiadają na coraz trudniejsze pytania. Można wykorzystać koła ratunkowe lub zrezygnować z dalszej gry. Wygrywa ten, kto dotrze do pytania za milion punktów.

Milionerzy to świetny pomysł na sprawdzenie swojej wiedzy w miłym gronie znajomych lub rodziny. Emocje i dreszczyk rywalizacji gwarantowane. Stąd dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Alias - dziesiąte miejsce

Ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych gier planszowych przypadło Aliasowi. To propozycja dla wszystkich miłośników kalamburów i zabaw opartych na gestach. Liczą się tu spostrzegawczość, refleks i zgranie w zespole.

Zasady Aliasa są niezwykle proste. Jedna osoba z drużyny losuje kartę z hasłem i stara się je przekazać innym za pomocą mowy ciała i gestów. Nie wolno używać słów zapisanych na karcie ani podobnie brzmiących.

Gra świetnie sprawdza się na imprezach i spotkaniach towarzyskich. Daje mnóstwo powodów do śmiechu i zacieśnia więzi w grupie. Nic dziwnego, że znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu gier planszowych.

Najczęstsze pytania

W rankingu znajduje się 10 najlepszych gier planszowych. Są to m.in. klasyki jak Mattel Karty Uno, Hasbro Gaming Taboo, Alias czy Milionerzy. Znalazły się tam również nowsze tytuły imprezowe lub logiczne, np. Sabotażysta, Splendor, Gra Pozorów.

Ranking został przygotowany przez zespół ekspertów - pasjonatów gier planszowych, którzy na co dzień testują i recenzują tego typu produkty. Bazują oni na własnych doświadczeniach i opiniach innych graczy.

Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę przede wszystkim jakość samej gry, jej klimat i mechanikę. Ale liczyła się też popularność tytułu, opinie graczy oraz stosunek ceny do jakości. Ranking ma charakter subiektywny.

Wszystkie tytuły z rankingu najlepszych gier planszowych dostępne są w większości sklepów z grami planszowymi, a także w wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych. Część z nich można też zamówić bezpośrednio z oficjalnych stron producentów.

Jest to zestawienie najlepszych gier planszowych roku 2023. Ranking został stworzony na początku stycznia 2023 roku i uwzględnia najpopularniejsze nowości oraz sprawdzone tytuły z wcześniejszych lat.

Oceń ranking

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Skomentuj Ranking najlepszych gier planszowych 2024

Komentarze(0)