Top 10 najlepszych polskich uczelni 2023 - kompletny ranking

Kompletny ranking 10 najlepszych polskich uczelni w 2023 roku zgodnie z najważniejszymi kryteriami - przewodnik dla maturzystów i ambitnych studentów, którzy pragną zdobyć wykształcenie na renomowanej uczelni i rozwinąć skrzydła w nauce pod okiem uznanych autorytetów.

Najlepsze polskie uniwersytety w rankingu 2023

Każdego roku różne instytucje publikują rankingi najlepszych polskich uczelni. W 2023 roku na szczycie list znalazły się te same uczelnie, co w latach ubiegłych, choć niektóre zmieniły swoje pozycje w zestawieniu.

Bezkonkurencyjne okazały się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Oba placówki utrzymują wysoką renomę i przyciągają najlepszych kandydatów z całej Polski. Studenci doceniają zwłaszcza szeroką ofertę kierunków, wysoki poziom nauczania oraz możliwości rozwoju naukowego i zawodowego, jakie dają te uczelnie.

Tuż za dwoma najlepszymi uniwersytetami uplasowała się Politechnika Warszawska, która co roku przyciąga tłumy młodych ludzi pragnących zdobyć wykształcenie techniczne na najwyższym poziomie. W pierwszej piątce znalazły się ponadto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Siatka kryteriów rankingu uczelni

Zestawienia najlepszych polskich uniwersytetów i uczelni wyższych opierają się na szeregu kryteriów jakościowych i ilościowych. Bierze się pod uwagę przede wszystkim poziom badań naukowych prowadzonych na uczelni, a także jakość kształcenia.

O randze uczelni decydują również takie wskaźniki jak np. liczba studentów zagranicznych, umiędzynarodowienie, warunki studiowania, baza i wyposażenie, a nawet popularność absolwentów na rynku pracy. Im wyższe wartości tych mierników, tym wyższa pozycja w rankingach.

Kryteria wyboru topowych polskich uczelni

Dlaczego Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska regularnie zajmują najwyższe miejsca w rankingach polskich uczelni? Kluczem jest spełnianie kryteriów, które decydują o wysokiej randze uniwersytetu.

Przede wszystkim są to uczelnie badawcze o szerokiej ofercie kierunków i specjalizacji, kształcące na najwyższym poziomie naukowym. Mają rozwiniętą infrastrukturę i nowoczesną bazę. Współpracują z renomowanymi ośrodkami zagranicznymi, przyciągają studentów i wykładowców z całego świata.

Ponadto ich absolwenci są cenieni przez pracodawców i bez problemu znajdują atrakcyjną pracę, nierzadko już w trakcie studiów. Wszystko to buduje markę uczelni i przekłada się na miejsce w rankingach najlepszych polskich uniwersytetów.

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalne i cenione polskie uczelnie. Regularnie zajmują najwyższe miejsca w krajowych i międzynarodowych rankingach, co potwierdza ich wysoką renomę.

Uczelnie z czołówki rankingu - dlaczego wybierają je maturzyści

Dlaczego młodzi ludzie wybierają najlepsze polskie uczelnie? Powodów jest wiele.

Przede wszystkim studia na renomowanym uniwersytecie to prestiż i możliwość rozwoju pod okiem znakomitych naukowców i specjalistów. To także gwarancja wysokiego poziomu kształcenia oraz nowoczesnych warunków studiowania.

Nie bez znaczenia są też ciekawe perspektywy zawodowe po ukończeniu takiej uczelni. Renoma dobrego wydziału i uczelni na ogół przekłada się na atrakcyjną pracę i karierę.

  • szeroka oferta kierunków i specjalizacji
  • znakomita kadra naukowa
  • nowoczesna baza i zaplecze badawcze
  • międzynarodowe środowisko
  • ciekawe życie studenckie
  • dobre perspektywy zawodowe

Wszystko to sprawia, że co roku najwięcej absolwentów szkół średnich wybiera właśnie czołowe polskie uczelnie m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński czy Politechnikę Warszawską.

Najwyżej ocenione polsk

Najczęstsze pytania

Ranking polskich uczelni na rok 2023 został stworzony w oparciu o takie kryteria jak: jakość kształcenia, akredytacje, opinie studentów i pracodawców, umiędzynarodowienie uczelni, wyniki badań naukowych prowadzonych przez uczelnie.

W pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych polskich uczelni na 2023 rok znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Łódzka.

Pełne zestawienie rankingu polskich uczelni na 2023 rok wraz ze szczegółowymi wynikami i opisami poszczególnych uczelni jest dostępne w publikacji "Top 10 najlepszych polskich uczelni 2023 - kompletny ranking".

Uczelnie z pierwszej dziesiątki rankingu oferują szeroki wybór kierunków studiów w tym m.in. kierunki humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, medyczne, ekonomiczne, techniczne, rolnicze i artystyczne. Najpopularniejsze kierunki to m.in. prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka oraz zarządzanie.

Główne zalety studiowania na uczelniach, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu to m.in. wysoka jakość kształcenia i badań naukowych, możliwość nawiązania cennych kontaktów, duży prestiż dyplomu na rynku pracy oraz szansa na rozwój kariery naukowej poprzez udział w projektach badawczych.

Oceń ranking

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Skomentuj Top 10 najlepszych polskich uczelni 2023 - kompletny ranking

Komentarze(0)