Superłatwe poszewki na poduszki DIY

Przyznaję się bez bicia – nie umiem szyć. Mam maszynę do szycia, umiem ją włączyć, nawlec nitkę i „przejechać” materiał. Na tym kończą się moje umiejętności. Nie znam się ani na wykroju, ani na wszywaniu zamków, ani na poprawkach czy innych dziwnych rzeczach. Umiem za to szyć poszewki na poduszki.

Oto superłatwy i superszybki sposób na uszycie poszewek na poduszki. Nie potrzeba do niego żadnych szczególnych umiejętności. Warto mieć maszynę, ale ręcznie też da radę takie dzieła stworzyć. Bez guzików, suwaków czy innych skomplikowanych akcesoriów.

Idealne do ozdobienia salonu, sypialni czy na prezent.
Tak, u mnie chyba wszyscy zostali już obdarowani takimi prezentami, a później wracają z materiałami, aby im pokazać jak uszyć takie poszewki na poduszki.

Zaczynamy!

Jak uszyć poszewki na poduszki?

jak uszyć poszewki na poduszkę

Potrzebujemy materiał (ja preferuję takie cieńsze) i zwykłą poduszkę – jaśka. Odmierzamy z materiału prostokąt, którego boki to: dwie i pół długości poduszki z jednej strony (jeśli nasza poduszka jest prostokątna to odmierzamy dłuższy bok) i jedną długość poduszki + 10 cm z drugiej strony.

Ja robię to tak, że przykładam poduszkę do materiału, obkręcam ją 3 razy i w połowie tej trzeciej długości tnę. Po bokach zostawiam zapas po 5 cm. Nic nie odrysowuję, a nawet jak będzie trochę krzywo, to i tak nie będzie tego widać.

jak uszyć poszewkę na poduszkę

Otrzymujemy dość długi pas materiału. Krótsze boki podwijamy i przeszywamy na maszynie (one będą widoczne).

Trzymając materiał na lewej stronie składamy go na długość poduszki. Krótsze boki powinny na siebie nachodzić tworząc zakładkę.

jak uszyć poszewkę na poduszkę jak uszyć poszewkę na poduszkę

Dłuższe boki spinamy szpilkami na szerokość naszej poduszki. Przeszywamy na maszynie i … jeśli poszewki szyję dla siebie, to na tym kończę – to szycie i tak jest na lewej stronie i nikt go nie zobaczy 🙂

Jeśli jednak poduszka ma być na prezent, to ładne obszywam boki i skracam odstające części.

1-IMG_0641

Odwracam na prawą stronę i w powstałą kieszonkę wkładam poduszkę.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłam to w sposób zrozumiały – jest to tak proste, że aż ciężko wytłumaczyć.

1-IMG_0634

W jeden wieczór uszyłam 7 takich poduszek. Każda jest innej wielkości, a do ich uszycia użyłam materiału wielkości 2m x 1,6m.

Jak uszyć poszewki na poduszki

A jeśli nie masz czasu na ręczne szycie poduszek, to zobacz tutaj: